Co je to BOZP a kdo ho musí řešit?

Stát se podnikatelem, to není nic snadného a lehkého. Lidé si myslí, jak podnikatelé mají život snazší, ale pravdou je, že podnikatelé musí dělat víc, než jen platit daně. Musí také splňovat různé zákonné povinnosti, například musí mít vyřešené BOZP, s nímž se spojuje také požární ochrana. Bohužel jen málokterý podnikatel ví, co to bezpečnost práce vlastně je. Podle nedávných statistik lze říct, že jen šedesát procent podnikatelů má BOZP v podniku vyřešené. Zbylých čtyřicet procent podnikatelů spíše nevědí, o co je. A to je velká smůla v případě, že přijde kontrola ze státní správy, která následovně automaticky uděluje pokutu sahající klidně i do výše několika milionů korun. 

Pravdou však je, že mnozí podnikatelé by si BOZP pohlídali, ale bohužel nevědí, co to BOZP je a případně kdo ho musí řešit. 

Vše o BOZP

Pokud hovoříme o BOZP, hovoříme o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci. Jedná se o velmi široký pojem, pro který neexistuje přesná definice. Definice se liší v závislosti na úhlu pohledu. Ovšem je nutné si projí kdejakou definici, protože kontrola neznalost opravdu neomlouvá. 

Nabízí se také otázka, kdo musí BOZP řešit. Povinnost zajišťovat bezpečnost práce mají nejen právnické osoby, ale tuto povinnost mají i ti, kteří jsou fyzickou osobou, tudíž sami pracují. Taktéž mají povinnost řešit BOZP i OSVČ. 

BOZP za vás vyřeší

Pokud z toho nejste zrovna nejchytřejší, nevadí. Člověk nemůže rozumět všemu. Proto tu jsou firmy nabízející poradenství v oblasti BOZP, které rozhodně pomohou se vším, co s BOZP a PO souvisí. Jednou takovou firmou je i firma Extéria, která se dnes pyšní tisícovkami spokojených klientů, jež dokonce zastoupila v případě kontrol ze státní správy. Na internetu navíc najdete hromadu referencí a recenzí, díky nimž si o firmě můžete udělat obrázek, než s ní začnete spolupracovat.