Znáte aplikaci, která přetvoří telefon na bezpečností systém?

Mobilní telefony dneska vlastní skutečně každý. Každý člověk dneska má chytrá zařízení, protože mu zkrátka ulehčují každodenní život. Pokud patříte k těm, kteří chtějí svůj telefon zabezpečit, aby se do něj nikdo nedostal, kdyby ho například ukradli nebo kdybyste ho ztratili, většinou ho máte různými způsoby zaheslovaný. Nyní vám k větší bezpečnosti může pomoct i aplikace, kterou vyvinul Edward Snowden.

Nové aplikace a startupy vznikají dnes a denně – některé stojí za zmínku, jiné nikoliv. Mnohdy i ty nejvíce nadějné startupy jsou něco, co může během jednoho roku krachnout. To snad nebude platit o aplikaci, kterou vytvořil již zmiňovaný Edward Snowden, systémový administrátor, který pracoval například u americké Národní bezpečností agentury. Také to byl etchnik CIA. Možná ho znáte – je známý díky kontroverznímu vynesení přísně tajných informací o sledování telefonů lidí po celém světě.

Jelikož moc dobře ví, jak to vlastně u NASY nebo u CIA chodí, rozhodl se vyvinout aplikaci, která z vašeho telefonu udělá bezpečností systém, který dokonale uchrání vaše soukromí, kdyby náhodou došlo k nějakému narušení.

Jak se tento nástroj jmenuje?

Jedná se o aplikaci pro operační systém Android, který se jmenuje Haven. Je to aplikace, která využívá běžné komponenty běžných telefonů, což je například mikrofon nebo světelné senzory či kamera nebo akcelometry. Právě tyto všechny komponenty spojí tak, aby z telefonu vytvořila jeden velký bezpečnostní systém.

Jak to vypadá v praxi?

Možná by vás zajímalo, jak to asi vypadá v praxi. Telefon může fungovat například tak, že detekuje jakýkoliv pohyb v domě a následně pošle nejen fotky, ale taky i videonahrávky o tom, kdo v místnosti je. Díky spojení, které telefon naváže se všemi ostatními technologiemi v domě, vám telefon odtajní zloděje nebo kohokoliv, kdo se vás bude snažit překvapit.