BMW začne v Česku testovat auta bez řidičů

Budoucnost v automobilech se v poslední době točí kolem elektromobilů, které jsou podle všeho trochu šetrnější k ovzduší či k přírodě jako takové. Ostatně i když se takové elektromobily začínají vyrábět poměrně hojně, nejsou nabíjecí zařízení, bez nichž takový elektromobil nepojede. Proto se také začínají testovat ještě jiné typy vozů, a to konkrétně ty bez řidiče. Ty budou prý aktuálním hitem budoucnosti. Proč je tedy netestovat zrovna nyní? Jednou takovou testovací automobilkou je také BMW, která se dokonce rozhodla testovat tyto vozy v České republice.

Tento plán této mnichovské automobilky však nejspíše úzce souvisí s tím, že se dříve oznámilo, že ministerstvo dopravy má v České republice postavit jakýsi testovací okruh pro takové samořiditelné vozy. Možná proto se hrne toto testování právě k nám. Díky tomuto oznámení chce tedy tato německá automobilka, aby se v České republice taková trasa či centra pro nová auta vybudovala co nejdříve. Podle aktuálních informací by se mělo jednat o Ústecký nebo Karlovarský kraj, kde by se začalo se stavěním takových zařízení.

Kdy se má začít stavět?

Ministerstvo dopravy chce již příštím rokem zadat jakousi studii, která se bude zaměřovat na proveditelnost zkušebního polygonu. Na základě toto se rozhodne, kde se toto centrum pro samořiditelné vozy má postavit. Ústecký a Karlovarský kraj jsou první volbou proto, že samy projevily jakýsi zájem se na tomto projektu podílet. Automobilka BMW je jednou z těch, které toto zkušební centrum zaujalo a rozhodně bude i investovat do tohoto projektu. Už nyní přece jenom investovala miliardy euro do výrobu právě samořiditelných vozů, proto je jistě bude chtít někde vyzkoušet.

Na tomto autonomním řízení vozů se pracuje dokonce už i u nás v Česku. Konkrétně na tomto pracuje pražské výzkumné a vývojové centrum francouzské společnosti Valeo. Buduje se už od roku 2002, do současnosti se zatím vyvinulo několik součástek pro autoklimatizaci.