Proč pravidelně kontrolovat činnost tlumičů automobilu?

Tlumiče spolupracují s pružinovým prvkem vozu, díky kterému kolo udržuje co možná nejlepší kontakt s vozovkou. Zároveň musí být co nejstabilnější. Pokud se na tlumiče podíváme z jiného pohledu, tlumiče zvyšují bezpečnost pasažérů v průběhu jízdy. To, do jaké míry bude dosaženo pohodlí, závisí na vlastnostech tlumičů. Existují například speciální sportovní tlumiče do auta, které se vyznačují menším hlukem i větším komfortem jízdy – na druhou stranu ztrácíte stabilitu vozu. 

Jak rychle se opotřebovávají tlumiče? 

Je jasné, že s postupem času ztrácí tlumiče své vlastnosti. Obvykle se uvádí životnost tlumičů v rozmezí mezi 60 až 80 tisíci kilometrů. Jeho stav se ale doporučuje kontrolovat každých 20 000 km nebo jednou za dva roky – můžete to dělat například vždy s výměnnou oleje v autě, která se doporučuje každých 15 000 km. Také při pravidelné technické kontrole je úžasná příležitost pro kontrolu tlumičů.  

Proč nečekat na příznaky? 

Když se opotřebované tlumiče projevují sami, proč je důležitá jejich pravidelná kontrola? Problémem je to, že příznaky opotřebení tlumičů se projevují velmi pomalu, takže my, jakožto uživatelé vozu, si na ně postupně zvykáme. Jakékoli opotřebení tlumičů přitom ovlivňuje styl a bezpečnost jízdy, a proto je velmi důležité nenechat vše na poslední chvíli – tedy na okamžik, kdy již pociťujeme problémy s ovladatelností vozu. 

Zanedbaná péče o tlumiče 

Neúčinné tlumiče nejenže znepříjemňují jízdu pasažérů v autě, ale také velmi ovlivňují samotnou ovladatelnost vozu. Tak například prodlužují brzdnou dráhu vozidla, což může být velice nebezpečné. Při jízdě samotné můžete mít problémy s udržováním směru jízdy. V zatáčkách se může váš vůz nepřirozeně nakládat. Jednou ze známek opotřebených tlumičů jsou nerovnoměrně sjeté pneumatiky. Někdy je možné na tlumičích najít známky oleje – a to je znamení, že byste se měli připravit na jejich výměnu.