ČR má zas vyšší dluh! Jak je na tom v porovnání s ostatními?

Česká republika se sice chlubí krásnými památkami, krásnými velkými městy a také poměrně dobrým cestovní ruchem, na druhou stranu je to však stát, který má také opravdu velký státní dluh. Po prvním pololetí je bohužel nutné říct, že státní dluh opět stoupl. Snaha snížit státní dluh pomocí elektronické evidence tržeb tak není stoprocentní, jak se původně myslelo. Bohužel stále půjčujeme a nesplácíme, ale kupodivu se aktuálně stále nacházíme v žebříčku těch zemí Evropské unie, které jsou nejméně zadlužené. Míra našeho zadlužení v tomto čtvrtletí stoupla bohužel nejvíce a nejvýraznější z celé Evropské unie, a to bohužel není důvod k oslavě.

Podíl vládního českého dluhu k hrubému domácímu produktu proti loňskému čtvrtletí porostl, a to opravdu nejvýrazněji a nejrychleji z celé Evropské unie. Konkrétně se jedná o tři celé jedno procento. Poskočili jsme tak na necelých čtyřicet procent. I přes náš rostoucí státní dluh se však stále nacházíme mezi těmi nejméně zadluženými zeměmi. V žebříčku nejzadluženějších zemí jsme až osmí. Nejvíce zadlužené je stále Řecko, nejméně dluží Estonsko.

Trocha konkrétních čísel:

Pokud vás zajímá konkrétní čísla, pak vám je přinášíme. Dluh v tomto prvním čtvrtletí stoupl k jednomu celé devět bilionu korun. Oproti loňskému čtvrtletí v této době jsme si bohužel pohoršili, ale zatím v poměru s celým loňským rokem máme poměrně dobře nakročeno – další prohnutí dluhu se totiž už neplánuje, a pokud se splní to, že splatíme půjčky, které splatit máme, pak dokonce o desetinu klesneme oproti celkovému zadlužení loňského roku.

Mezi země, kterým se podařilo v prvním čtvrtletí snížit dluhy nejvýrazněji, patří rozhodně Řecko, které mělo se splácením svých dluhů opravdu načase. Podařilo se mu snížit míru zadlužení o necelé tři procenta, a tak se dostalo na sto sedmdesát šest procent hrubého domácího produktu. Tato míra zadluženosti je však stále nejvyšší a je dokonce opravdu hodně vzdálená od míry zadlužení druhé a třetí nejvíce zadlužené země, kterými jsou Itálie a Portugalsko. Mezi nejméně zadlužené země tedy patří Estonsko a dále pak Lucembursko, Bulharsko a také Dánsko či Rumunsko.