Finty úvěrových společností a bank

Možná jste se již dostali do situace, při kterých banky a úvěrové společnosti začínají slibovat zákazníkům i nemožné. Výsledek ale může být mnohdy zavádějící až vysoce negativní. Málokdo z nás asi přehlédl ony poutavé nabídky typu: Úrok již od… nebo: Vyřízení půjčky do 10 minut… a tak podobně. Jak ale poznat, zda jsou tyto informace opravdu pravdivé, nebo za nimi stojí nějaké ale?

Výhodné úrokové sazby

Pokud uvidíte reklamu, že nějaká půjčka poskytuje úrokem již od 2,8 %, určitě zbystřete. Nemusí jít hned o typ úvěru jako stvořeného právě pro vás. Tento úrok se může vztahovat pouze k jistému časovému období. Kromě čísla hleďte i na zkratky zapsané za procenty. Zkratka p.a. je roční sazba, zkratka p.s. je pololetní sazba, zkratka p.q. je čtvrtletní sazba a konečně zkratka p.m. je měsíční sazba. Pokud je hodnota opravdu výhodná, dejte si pozor na další údaj. Slovní spojení: Již od… Na nejnižší úrok totiž ve většině případů dosáhnou jen klienti s nejlepší bonitou a dobrou splátkovou. Ve vašem případě může být úrok podstatně vyšší.

Schválení půjčky do 5 – 10 minut

Populární údaj mnoha společností nabízející klientovi peníze v krátkém čase nebo dokonce v řádu minut. Jde o velké lákadlo pro libovolného zákazníka. Většina bank a úvěrových společností zapomíná na uvedení zásadní podmínky. Krátkého časového úseku bude docílenou pouze v okamžiku, kdy dodáte jako klient všechny potřebné dokumenty a materiály ke schválení, a pokud budete dostatečně bonitní. U krátkodobých půjček, kde nedokládáte doklady, jde situace mnohem snáz. Tam sledujte spíše, kdy je nutné půjčku splatit a o kolik ji přeplatíte.

Úvěry u nebankovních společností

U nebankovních poskytovatelů stále fungují i ti, jejichž splátkové podmínky nejsou zrovna moc výhodné a jsou často nekorektní vůči klientovi. Často dochází k více nejasnostem spojeným zejména s úrokovou sazbou. Nenechte se hned nalákat na klasický úrok uvedený od nízké hodnoty. Vždy přihlížejte ještě k údaji roční procentuální sazby nákladů RPSN. Jde totiž o vypovídající hodnotu zahrnující všechny ostatní poplatky, které vás mohou v dané chvíli dost nemile překvapit. Základem je vždy dokonalé prostudování všech smluvních podkladů a to i malých písmen a údajů pod čarou.