Druhy elektrických vozidel, které šetří naši planetu

Koupit si osobní automobil je jedna věc, ale koupit si takový, který bude mít od planety zelenou je věc druhá. V posledních letech naštěstí velkou měrou roste zájem o takzvané elektrické vozy, které nepohání běžné pohonné hmoty, ale elektřina. Jsou krapet šetrnější k životnímu prostředí, i když jsou tedy o něco dražší. Při výběru elektrického vozidla se můžete setkat se třemi různými druhy, a to konkrétně s elektromobily, které jsou plně elektrické, pak s hybridy nebo s elektromobily s prodlouženým dojezdem. Jaký je mezi nimi vlastně rozdíl? 

Elektromobily jsou plné elektrické 

I když se člověku jeví elektrické auto stejné jako jiné elektrické auto, mezi zmiňovanými druhy jsou značné rozdíly. Vezměme si například elektromobily – mluvíme o vozidlech, jež jsou plně poháněny elektrickým pohonem. Šťávu jim dodává elektřina, uvnitř mají zabudovanou dobíjecí baterii. Dokonce není třeba, abyste vozidlo přistavili na speciální dobíjecí stanice, jelikož si je můžete dobít i ze zásuvky vlastního domova.  

Bohužel mluvíme o alternativě vozidla, které, když dojde šťáva, tak zkrátka stojí. Ani se nepohne, zastaví se.  

Hybridy jsou půl na půl 

Této situaci předchází hybridy, také jistá forma elektrických vozidel. Oproti zmiňovaným elektromobilům mluvíme o vozidle, které je takzvaně půl na půl. Kromě dobíjecí baterie obsahuje také nádrž na pohonné hmoty. Pokud dojde elektrická šťáva, vozidlo se automaticky přepne do jiného režimu a je poháněno klasickým benzinem.  

Ovšem i tato verze má své mouchy. Jelikož se do prostoru vozidla musely vmáčknout dvě technologie, kapacita není bohužel tak velká, jak by být mohla.  

Elektromobil s prodlouženým dojezdem 

Za jakousi zlatou střední cestu lze tedy označit elektromobil s prodlouženým dojezdem. Je podobný hybridu, ovšem místo benzínového motoru má malý elektrický generátor. Ten pomocí benzínu dobíjí v případě potřeby onu baterii ve vozidle. Co se týče stinných stránek, hmotnost vozidla jako celku je kvůli generátoru větší.