Chyby při výměně tlumičů. Dejte si na ně pozor

Tlumiče jsou nezbytnou součástí bezpečně fungujícího auta. Nejen, že tlumí nárazy při nájezdu na nerovnost, ale také se starají o bezpečný provoz a o to, aby bylo zachováno správné brzdění. Jaké jsou nejčastější chyby při jejich výměně?  

Výměna je odkládána

Pokud si myslíte, že s výměnou tlumičů můžete libovolně počkat, jste bohužel na omylu. Tato součást vozidla zajišťuje jeho bezpečný chod, proto není dobré otálet. Tlumiče do auta je třeba vyměnit ihned poté, co bylo v servisu při kontrole zjištěno jejich opotřebování. 

Montují se v předpjatém stavu

Tlumiče je nutno dotahovat specifickým způsobem. Jako největší chyba je uváděn postup, kdy se tyto součásti dotahují ještě na zvedáku, kdy kolo volně visí. Tlumiče v sobě obsahují gumová uložení. Proto je možné je dotáhnout až v případě, kdy je vozidlo opět na zemi. Zatímco ostatní uchycení, jako jsou objímky a třmeny, dotahujeme na zvedáku, tlumiče až v podepřené poloze nebo na zemi. 

Nevhodné nářadí

Bohužel i při montáži nebo demontáži tlumičů může dojít k jejich poškození, a to zejména v případě, kdy je jejich výměna prováděna nekvalifikovanou osobou. V případě, že používáte rázový utahovák, může dojít k velmi nepříjemným zvukům. Při jejich použití totiž hrozí uvolnění matice na pístnici uvnitř tlumiče. To by mohlo vést až k vystřelení pístnice z tlumiče. Proto je vždy nutno používat pouze předepsané nářadí. Pístnici si také nikdy nepřidržujte kleštěmi, tím byste mohli velmi negativně ovlivnit životnost nového tlumiče. 

Stejně tak je nutno dbát na dodržení správných utahovacích momentů. Právě při montáži podvozkových dílů se častou používá příliš velký, nebo naopak příliš malý utahovací moment. Takto si můžete podvozkové díly nevratně poškodit. Proto je nutno je utahovat pouze správným utahovacím momentem. Takto si zajistíte, že budou tlumiče vašeho auta v pořádku a funkční.