Co je to Project One?

V poslední době se toho tolik děje ve světě automobilů. Přehled o tom mají hlavně pánové, kteří tento svět mají takzvaně pod palcem. Pokud se muži zajímají o svět automobilů, pak jim rozhodně neunikl projekt automobilky Mercedes, který se nazývá Project One. Pokud jste o něm slyšeli, pak moc dobře víte, že to vlastně není typický projekt, ale že je to auto – nejlepší auto celého frankfurtského autosalonu.

Podle aktuálních informací by se mělo jednat o převlečenou Formuli 1. Samozřejmě je to vůz, který na běžné silnice může. Mělo by se jednat o automobil s šestiválcem, který bude mít objem 1,6 litru. Celý jménem se mu říká Mercedes-AMG Project One.

Proč se srovnává s Formulí 1?

Spojitost Projectu One a Formule 1 není jen tak. Project One má totiž skutečně vidlicový šestiválec o objemu 1,6 litru. Je tedy jasné, že jeho otáčky končí u 11 000 otáček za minutu. Formulový motor má výkon 500 kW, automobil má pneumatické zdvihákové ventily, termickou účinnost nad čtyřicet procent a také má motor i elektricky hrané přeplňování. A to se jedná jenom o zadní část.

Co se týče té přední části, zde má elektromotor výkon zhruba 120 kW. Mohou se vytočit zhruba až na 50 000 otáček za minutu. Dokonce se zde umožňuje jízda čistě na elektřinu.

A co dál v sobě skrývá tento automobil?

Project One však v sobě skrývá mnohem více. Využívá například převodovku transaxle, přední kola mají rozměr 19×10 palců, co se týče zadních, tak ty jsou 20×12 palců. Co se týče samotného interiéru, tak ten mile překvapí. Je poměrně sparťanský – většinou je tu řada věcí inspirována zmiňovanou Formulí 1, hlavně tedy volant.

Pokud bychom měli zmínit dynamické vlastnosti, tak na dvoustovku se dostanete během nádherných šesti sekund. Maximální rychlost dosahuje zhruba 350 km/h. Pakliže vás tento vůz nadchnul, tak si bohužel budete muset nechat zajít chuť, protože zatím všechny vyrobené kousky jsou prodané – ale nikdo neví za kolik.