Proč je zlato jiná komodita než ty ostatní?

V poslední době ve světě investicí propukají nejrůznější debaty o tom, jestli se do zlata má tak investovat, jak se v dnešní době doporučuje, nebo ne. V současnosti se neustále přemýšlí o tom, jaké investování je nejvýhodnější a do čeho je investovat nejvýhodnější. V úvahu právě připadá zlato, které dneska nabývá na své hodnotě. Řada lidí by klidně investovala, ale bohužel je tu ta druhá polovina, která má námitky.

Ti, kteří nesouhlasí s investováním do zlata, se většinou ohání tím, že zlato je komodita a že je komodita jako každá jiná, tedy že se nějak zpracuje, tudíž během této výroby a zpracování se sníží jeho hodnota, jako je to například u ropy. Jenže ropa a zlato je něco zcela jiného. Zlato opravdu není běžná komodita.

V čem je zásadní rozdíl?

Zásadní rozdíl je v tom, že ropa se spotřebovává. Je zpracována proto, aby pak putovala ke konečné spotřebě. Je tedy naprosto jasné, že jeho hodnota se sníží, protože opravdu hodnota ropy se výrobou a následnou spotřebou sníží. Jenže zlato se nevyrábí a hlavně se nikdy nespotřebuje, to znamená, že na své hodnotě opravdu neztratí, jak si řada lidí myslí.

Zlato putuje maximálně do nějakého zpracovatelského procesu, během kterého dojde k tomu, že se ze zlata vyrobí například prstýnek, tudíž nijak se se zlatem nepracuje, nic se z něj nemačká, nakonec vyjde jen v trochu jiné podobě, ovšem jeho hodnota se maximálně navýší o práci, kterou na něm lidé vykonali. A v tom je zásadní rozdíl. Zlato se nespotřebuje, ropa ano, tudíž u zlata hodnota zůstává stejná.

Vyplatí se tedy investovat do zlata či nikoliv?

Rozhodně ano! U ropy bychom investování mohli zvažovat, ale při aktuální hodnotě zlata a vysvětlení, že zlato není komodita jako každá jiná, bychom rozhodně právě do něj měli investovat. Je to samozřejmě investice, která se nám vrátí za čas, ale rozhodně pak nebudeme litovat toho, že jsme pár tisíc korun vložili právě sem.