Investice do umění jsou také záchranou před inflací 

Snaha ochránit své úspory je v současné době tím hlavním tématem v mnoha domácnostech. A nelze se tomu divit, vždyť právě ekonomická situace tomu chtěla. Zatímco někdo prahne po investování do kryptoměn, jiný dává přednost spíše investici do umění. A právě tento způsob si nyní pojďme trochu rozebrat.  

Klasická alternativní investice 

I když se o investování do umění nemluví příliš mnoho jako právě o investování do kryptoměn nebo akcií, mluvíme o klasickém alternativním investování, které je zde s námi dlouhé roky. Nebude pravděpodobně tvořit vaše celé portfolio, ale může být jeho důležitou součástí. Může být takzvaným zdrojem diverzifikace, ke kterému byste se měli naklonit, pokud vám pod polštářem ještě nějaká ta finanční rezerva skutečně dřímá.  

Nebuďte naivní, ale střízliví 

Se vstupem do světa investování se pojí také růžové brýle, které na svém nose má většina investorů. Domnívají se, že ke zvýhodnění jejich úspor dojde prakticky ihned, co je vloží do nějakého investičního produktu, ale není tomu tak. Člověk by měl být především střízlivý, nikoliv naivní.  

A ve světě investování do umění to platí dvojnásob. Sice jsou umělecká díla způsobem, jak své finance ochránit před inflací, ale zároveň jsou to právě umělecká díla, jejichž ceny se rapidně zvedly a jen málokterý (zejména ne začínající) investor dokáže rozeznat, co se kupuje pod cenou nebo co je naopak už cenově nevýhodné řešení.  

Budete investory nebo sběrateli? 

Stejně tak je nutné si zodpovědět otázku, zdali budete investory nebo budete naopak sběrateli. Mezi těmito dvěma lidmi je několik zásadních rozdílů, předně v tom, že zatímco jiný chce rychle obrátit a těšit se ze zisku, druhému nevadí dlouhodobé držení. Není to za účelem prodeje, nýbrž je to hobby s tímto příjemným bonusem.