Google má na triku vysokou pokutu

Jaký vyhledávač patří k vůbec těm nejoblíbenějším a nejvyužívanějším? Seznam dávno nesídlí na prvním místě pomyslného žebříčku. Králem je Google, který však čelí nemilé situaci. Není tomu tak dávno, co ve Francii dostal obrovskou pokutu rovnající se půl milionu )euro. Důvodem byly neshody s médii, i když se je americká společnost snažila vyřešit. 

Poslední měsíce jasně potvrzují, že se antimonopolní úřady nejen ve Spojených státech, ale také v Evropě stále více zaměřují na činnost technologických gigantů. Ti na to doplácí, a to v podobě pokut. Posledním zasaženým je společnost Google, která se neshodla s vydavateli zpravodajství na kompenzacích za vyhledávačem využívaný obsah. 

Pokuta přichází v nevhodné době 

Je třeba konstatovat, že pokuta nepřichází v tu nejlepší vhodnou dobu. Přichází ve chvíli, kdy politici zvyšují tlak na internetové platformy, aby nějakým způsobem alespoň kompenzovaly mediální domy za obsah, díky němuž si udržují uživatele. Google čelí kritice snad více než kdy dřív a půlmiliardová pokuta je jen pomyslnou třešničkou na dortu. 

Jak bylo zmíněno, Google se snažil s vydavateli ve Francii domluvit, ale nakonec se ani otevřený a dobrý přístup nevyplatil.  

Google prý vyčlenil fotografie i konkrétní média 

Podle úřadu, který udělil pokutu měl Google vyčlenit fotografie i některá konkrétní média. Google má tak před sebou ultimátum. Musí se s vydavateli dohodnout, nebo se mu ke stávající pokutě může přičíst další nemilá částka rovnající se klidně až jednomu milionu eur. 

Je nyní pouze otázkou spekulací, jestli se najde společná řeč či nikoliv. Pokud se však najde, bude se jednat pravděpodobně o největší dohodu v rámci programu Google News Showcase. Google je připraven zohlednit připomínky francouzského úřadu pro hospodářskou soutěž a upravit na základě nich jeho nabídku.