Kdy žilo v Česku nejvíce lidí?

I když se nám zdá, že žije v Česku hodně lidí, je to jen hrstka v porovnání s velkými světovými metropolemi. Přesto se pojďme zajímat o to, kolik v České republice žije lidí a jak to bylo v minulosti. Pojďme si zodpovědět otázku, kdy v České republice žilo lidí nejvíce? 

Jenom během loňského roku narostl počet obyvatel České republiky o skoro čtyřicet tisíc obyvatel. Česká republika si tak úspěšně zapsala, že v ní žije přesně 10 649 800 osob. To ostatně potvrdil i Český statistický úřad, který však také poznamenal, že vyšší počet lidí žijící na našem území byl nejvyšší na konci druhé světové války, kdy na našem území žilo v roce 1945 10,69 milionů lidí.  

Děti se nerodily, přišli k nám lidé ze zahraničí 

Obrovský nárůst počtu obyvatel za poslední rok možná evokuje k názoru, že nejspíše se na našem území rodilo mnoho dětí. Jenže pravdou je, že to tak nebylo a není. Na zvýšeném počtu obyvatel naší republiky se podílí zejména lidé pocházející ze zahraničí. Přistěhovalo se k nám totiž skoro šedesát tisíc osob, odstěhovalo se jich bezmála dvacet tisíc. Co se týče přirozené změny, v minulém roce se narodilo o tisíc dětí více, než kolik lidí zemřelo.  

Když jsme zmínili migraci do České republiky, za posledních deset let se do České republiky přistěhovalo skoro 200 tisíc lidí. Důvodem toho je hlavně fakt, že Česká republika se řadí dlouhodobě k nejbezpečnějším zemím světa.  

V rámci přirozené změny narostlo obyvatelstvo za posledních deset let jen o pětatřicet tisíc lidí, v letech 2013-2015 dokonce zemřelo více lidí, než se narodilo.  

Stárnutí populace pokračuje 

Při tvorbě zajímavé statistiky odborníci upozornili na to, že proces takzvaného stárnutí populace neustále pokračuje. Průměrný věk obyvatel v Česku je okolo dvaačtyřiceti let, za poslední desetiletí se zvýšil o dva roky.  

Podle statistik na sto dětí do patnácti let připadalo 123 seniorů nad pětašedesát let. Co je však pozitivní, tak bylo to, že se vloni výrazně zvýšil počet sňatků.