V Německu se stávkuje – co je důvodem stávky?

Zatímco Česká republika se chlubí vysokou zaměstnaností a nízkou nezaměstnaností, v jiných zemích se doslova stávkuje. Se stávkami se aktuálně potýká například sousední Německo, kde se stávkuje za vyšší mzdy. Zatímco u nás se na platech přidávalo, a to hlavně z toho důvodu, že si zaměstnavatelé uvědomili, že si svých zaměstnanců musí vážit a že si je musí držet, protože je o zaměstnance nouze, v Německu tomu tak není. Zde se musely rozjet stávky, aby pracovníky někdo vůbec poslechl či viděl.

Samozřejmě do stávky se nezapojili všichni zaměstnanci – nízké platy se netýkají všech. V Německu se vůbec nežije špatně, bohužel někteří pracovníci jsou nedoceněni. Stávkují zejména zaměstnanci automobilek či pracovníci jiných průmyslových podniků, o které je aktuálně ve světě nouze a kteří chtějí, aby jejich práce byla oceněna tak, jak oceněna má být.

Stávka konající se celé tři dny!

Stávka se vždy koná po tři dny a jedná se už o třetí třídenní stávku, která se koná kvůli stejnému důvodu. Kromě zvýšen mzdy chtějí zaměstnanci upravit svou pracovní dobu.

V současné době je do stávky zapojena hromada zaměstnanců automobilek BMW, Volkswagen či Daimler nebo Mercedes-Benz. Dokonce se do stávky nedávno připojili i zaměstnanci automobilky Porsche nebo zaměstnanci továren výrobce letadel Airbus.

Jedná se o poslední varování

Podle všeho je tato stávka už poslední stávkou. Je to jakési poslední varování od odborového svazu IG Metall. Poté má být spuštěno hlasování o tom, jestli se přistoupí k další a hlavně delší akci či nikoliv. Právě další akce, která by byla rozjeta, by mohla automobilky a jiné průmyslové podniky stát i stamiliony eur. Je tedy nyní jenom na samotných podnicích, jestli se rozhodnou vyjít vstříc všem stávkařům a přidají na platech či změní pracovní dobu nebo jestli chtějí hazardovat s celým byznysem a jestli chtějí přijít o miliony.