V Norsku začne plout autonomní loď

Člověk se někdy až diví, co lidské hlavy dokážou vymyslet. Svět se řítí rychlostí blesku do své očekávané budoucnosti, v níž bychom měli dokonce létat v létajících automobilech. Než se však toto stane, nejdříve začne v norských vodách plout autonomní loď, která bude poháněná bateriemi. Jedná se o další technologii, o další posun lidí kupředu. Tato autonomní loď, která má plout v norských mořích, má ušetřit kamionům až čtyřicet tisíc cest. Jak jsme zmínili, měla by být zcela poháněna bateriemi.

Norsko je známé tím, že se snaží o to, aby se v roce 2025 jezdilo jen v elektromobilech. I když je Norsko největším producentem ropy v západní Evropě, stejně usiluje o to, aby se automobily na klasická paliva eliminovala. Kromě toho, že právě sem putovala třetina nakoupených automobilů, Norsko mimo jiné chce ušetřit i cestu kamionům, a to tak, že do svých vod vypustí autonomní nákladní loď, která bude poháněna jen bateriemi. Tím se také významně ochrání životní prostředí.

Kontejnery tak nebudou muset převážet klasické kamiony, ale třeba takové kontejnery bude převážet právě autonomní loď, která ušetří kamionům až čtyřicet tisíc cest.

Jedná se o velké téma námořní přepravy

Pokud se zajímáte o technologie, které vyjdou z lidských myslí, nebo pokud se zajímáte o námořní přepravu, určitě jste už o zmiňované autonomní lodi slyšeli, je to opravdu jedno obrovské téma, které se řeší dnem i nocí. Má se jednat konkrétně o osmdesátimetrovou loď, která však bude jako jediná taková loď vládnout norským mořím. Jméno nese po chemičce a norském vědci – jmenuje se Yara Birkeland.

Jak nákladná je tato loď?

Samozřejmě se nejedná o levnou záležitost, je asi třikrát dražší než klasická velká loď se spalovacím motorem, ostatně je ekologičtější a má přinést až devadesátiprocentní úspory díky elektrickému pohonu a nulové posádce. Její cena se odhaduje na pětadvacet milionů dolarů.