Investice času do studia, nebo práce?

Česká republika patří k zemím, kde je naprosto běžné studovat vysokou školu a zároveň si přivydělávat na brigádě. Většina vysokoškoláků při studiu pracuje, ať už dlouhodobě nebo na zkrácený úvazek, či alespoň vyzkoušela několik krátkodobějších brigád.

Od absolventa vysoké školy, který žádá o práci, se však mnohdy očekávají zázraky. Nejenže by měl perfektně rozumět svému oboru a k tomu umět jeden či dva světové jazyky, ale také by již měl mít nějakou praxi. Práce, a to nejlépe v oboru, nebo alespoň nějaká brigáda je tak při vysokoškolském studiu takřka nutností.

Tip:  Ačkoli je praxe u studia velmi žádoucí, ne vždy se daří plnohodnotně zvládat obojí. V tomto případě můžete využít možnosti vypracování seminární práce na zakázku. Tak jako tisíce dalších studentů.

U prezenčního studia však může být kombinování studijního, pracovního a ještě společenského života mnohdy složité a často musí dostat přednost jedno před druhým. Pro ty, kteří se nechtějí stát roboty, je tak lepší volbou dálkové studium. Zde výuka neprobíhá tak často, učitelé jsou shovívavější k pracujícím studentům a je zde větší důraz na samostudium.

I když každé pracovní zkušenosti jsou cenné přinejmenším z toho důvodu, že si student osvojí určité pracovní návyky, nejvíce je samozřejmě oceňována práce v oboru. Důvod je prostý, dnešní systém vysokoškolského vzdělávání je považován za příliš teoretický, zkostnatělý a neposkytující užitečné znalosti pro praxi.

Shrnutí je tedy jasné, absolventi bez praxe patří k nejohroženějším skupinám na trhu práce. Zaměstnavatelé v dnešní době již berou téměř za samozřejmost, že se uchazeč o práci snažil nabýt nějaké pracovní zkušenosti již během studia, a tak ti, kteří „jen studovali“, jsou ve velké nevýhodě. Pouhé vypracování diplomové práce nestačí, praxe se dnes již stává prakticky nutností.