Obchody už vědí, jak na zákon o omezení chodu během svátků

Říká se, že každý zákon má v sobě mezeru, díky které můžete fungovat tak, jak jste fungovali do té doby, než vešel zákon v platnost. Například v nedávné době vešel v platnost zákon, který zakázal obchodům s rozlohou větší 200 metrů čtverečních obchodovat během svátků. Samozřejmě ne během všech svátků, ale během těch důležitých a významných ano. Obchody však tímto krokem přišly o obrovské tržby, které jsou paradoxně během svátků nejvyšší. Rozhodly se teda, že zákon obejdou. Nemusely hledat ani žádnou mezeru, protože zákon jakoby jim dal rovnou instrukce a pokyny k tomu, aby ho obešly.

Pokud jste četli pozorně, víte, že zákon zakázal fungovat během svátků jenom těm obchodům, které jsou větší rozlohy než 200 metrů čtverečních. Obchodů splňující rozlohu mohou mít otevřeno i během svátků. A tak se velké obchodní řetězce rozhodly, že začnou otevírat nové, už menší a dle zákona, pobočky, které budou moct mít otevřené během jakýchkoli svátků v roce.

Jaké obchody otevřely své menší pobočky?

Mezi obchody, které se rozhodly otevřít menší pobočky, patří například Globus, který se rozhodl otevřít malou prodejnu Globus Fresh, který splňuje zákonem stanovené rozměry. V jeho stopách jde i síť Tesco, která najednou otevřela více poboček Tesco Express, které jsou menší a které tak mohou být během svátků otevřeno.

Kupodivu po stejné cestě jdou i obchody značky Datart nebo IKEA. Například IKEA letos v létě otevře svůj první malý obchod, který bude na Václavském náměstí a který bude inspirovat zákazníky.

Některé obchody expandují do menších večerek

Mnohé potravinářské sítě se rozhodly spíše expandovat. Nechtějí mít starosti s novými pobočkami, do nichž by musely hledat pracovní sílu, které aktuálně není. Mnohé firmy tak expandují například do sítě Žabek, což jsou večerky působící především ve velkých městech. Díky tak velkému expandování se rozšířila zmiňovaná síť a přibylo poboček.