Opravdu potřebujete vlastní datacentrum? Cloudové služby mnohdy nabízí lepší řešení

Jen stěží bychom v dnešní době hledali firmu, která ke svému chodu nevyužívá cloudové služby. Digitalizace je zkrátka neúprosná a v rámci tlaku na optimalizaci, dnes mnoho procesů, které se ještě poměrně nedávno odehrávaly na papíře, přechází do online prostředí. Žádná internetová služba by ovšem nemohla existovat bez solidního zázemí. To ve 21. století bezesporu představuje datacentrum. Ještě před pár lety byly vlastní servery prakticky jen výsadou inovativních či internetových společností. Dnes ale serverový prostor najde svůj význam prakticky všude.

Ti z vás, kteří jsou v této problematice alespoň trochu znalí, se teď možná trochu zhrozili. Ač se dnes internet a softwarové služby z pohledu koncového uživatele jeví jako velmi snadné – mnohdy jde v podstatě jen o záležitost několika kliků, alchymie v pozadí je nesmírně složitá. Mít správně fungující server, na kterém hladce běží všechny požadované služby zkrátka není nic jednoduchého. Samotné vlastnictví serverů je navíc finančně velmi náročné. Při jejich pořízení musíme myslet nejen na počáteční investice, ale také na náklady spojené s vybudováním infrastruktury a následnou údržbou.

Naštěstí ale existuje řešení, které je snadné, dostupné a zároveň poskytuje prakticky nekonečné možnosti. Tou je pronájem virtuálního serveru, neboli VPS. Jde o vyspělou cloudovou službu, která vám zajistí předem vyčleněnou porci výkonu daného serveru, a to výměnou za pravidelný měsíční poplatek. Prakticky bez starosti tak můžete získat přístup k vlastnímu serveru, ale zároveň se oprostit od nepříjemných povinností, které jsme si popsali výše. Vlastní virtuální server si můžete zajistit ještě dnes. Spolehlivým poskytovatelem virtuálního serveru je česká společnost Faster CZ.