Průměrná mzda v Česku, na Ukrajině a v Rusku 

Zajímavé ekonomické údaje nabízejí srovnání mezi naší zemí a východem Evropy, kde v současné době probíhá válečný konflikt. Jaká byla v loňském roce průměrná mzda v těchto dvou krajinách a jaké je její srovnání s údaji v naší zemi?  

Sledujte devizové kurzy 

Pokud se chcete dozvědět maximum informací ohledně ekonomiky dané země, sledujte vývoj, který naznačují devizové kurzy za poslední roky. Je tak snadné si uvědomit, kde se jednotlivé země ekonomicky pohybují a jak reagují na světové události například v podobě pandemie. Měnová kalkulačka a její vývoj nabízejí zajímavé údaje.  

Průměrná mzda v České republice 

V loňském roce dosahovala průměrná mzda v České republice na úroveň 37 839 korun. Ve čtvrtém čtvrtletí přitom byla nejvyšší ze sledovaného období a překračovala 40 tisíc.  

Ruská průměrná mzda 

Za loňský rok si průměrně v Ruské federaci přišli měsíčně na 56 500 rublů. V přepočtu tato částka představuje zhruba polovinu toho, co vyděláváme u nás. V přepočtu částka konkrétně činila 16 385 korun českých.  

Průměrná mzda Ukrajiny 

Nejnižší průměrnou mzdu z těchto tří sledovaných zemí měla v loňském roce Ukrajina. Zde se v roce 2021 průměrný měsíční výdělek pohyboval na úrovni 14 000 hřiven. Tato částka je po převodu na české koruny pouhých 10 640 korun.  

Rusko nejvíce závisí na ropě a zemním plynu 

Ruská federace má příspěvky do svého hrubého domácího produktu nejvíce z prodeje ropy. Částka za ropu a zemní plyn představuje až 30 procent příjmů země. Šest procent z celkových příjmů Ruska pak tvoří příjem z prodeje zemního plynu. Současně je také významným odvětvím zbrojní průmysl.  

Ukrajina jako obilnice Evropy i východu 

Ukrajina má největší příjmy z prodeje obilí a z těžby železné rudy. Obilnice Evropy zásobuje nejen Evropskou unii, ale také země na Blízkém východě.  

Tyto ekonomické ukazatele představují stav před válečným konfliktem.