Uniforma, která mění barvu podle prostředí. To čeká vojáky

Moderní technologie jsou dnes něco, co se dotýká každého z nás. I když máte pocit, že se jim zatím úspěšně vyhýbáte, zanedlouho vás dostihnou. I vojáky dostihly, respektive jejich uniformy, které jim budou sloužit. Na Technické univerzitě v Liberci totiž vynalezli či spíše vytvořili uniformu za pomocí moderních technologií, která umí měnit barvu podle prostředí. Vojáci se tak zanedlouho mohou podobat chameleonům.  

Jelikož se moderní technologie dotkly už i vojáků, lze říct, že ovlivňují naprosto všechna odvětví. Ovlivňují jak výrobu, tak zemědělství, dokonce i přepravu a samozřejmě i školství. A nyní tedy i vojenský sektor.  

Česká armáda bude udávat styl 

Nestává se často, že by český národ udával styl či trend světu. Nyní se to však stalo. Čeští vojáci, respektive česká armáda bude zanedlouho udávat styl zbytku světa. Vojáci totiž obléknou zmiňované uniformy, které mají měnit barvu podle prostředí, v němž se vojáci budou pohybovat.  

Na zmiňované Technické univerzitě v Liberci, konkrétně na textilní fakultě, se podařilo vyvinout unikátní vojenskou uniformu, která umí díky speciálním termochromním pigmentům měnit barvu v závislosti na prostředí, kde se její nositel či majitel nachází. Vojáci by se tak opravdu mohli podobat chameleonům, kteří jsou svou změnou barvy typičtí.  

Jak se uniformy mění? 

Při pohybu v lesích nebo v podobných místech je uniforma standardně tmavě zelená. Pokud se však vojáci přesunou do pouště nebo do podobného místa, uniforma změní svou barvu na světlejší. Díky měnícím se barvám může armáda používat jednu jedinou uniformu jak v českých lesích, tak třeba na pouštích v Afghánistánu.  

I když se mnohým lidem může zdát, že to vojáci nemohou využít, je třeba brát v potaz neustále se měnící klima a klimatické změny, které se projevují na přírodě. Jelikož je každým rokem stále více sucho, světlejší barvy uniformy se rozhodně budou hodit.