4 kroky ke skutečně efektivní ochraně dat
Význam bezpečnosti dat v informačních systémech každým rokem roste. Ať už je důvodem ochrana know-how, klientských informací v souladu s GDPR nebo něco jiného, společnosti by měli ke shromažďování, ukládání, šíření a manipulaci se soubory přistupovat nanejvýše zodpovědně. Problematiku je nutné řešit komplexně a zajistit ochranu dat na fyzické, logické i organizační úrovni.
1. Pravidelné zálohování
O data můžete přijít mnoha způsoby. Zhavaruje pevný disk na serveru, někdo se vám nabourá do účtu na cloudu, zaměstnanec nedopatřením smaže důležité soubory… Naštěstí se nabízí jednoduché řešení v podobě pravidelného zálohování. Nespoléhejte se pouze na cloud (a pokud ano, vyberte si spolehlivou službu od zavedeného poskytovatele) a mějte vždy po ruce zálohu na fyzickém datovém úložišti (tzn. na externím disku apod.).
2. Ochrana před škodlivým softwarem
Apelujte na zaměstnance, aby používali pouze aplikace od prověřených dodavatelů, ideálně ty, které jim doporučíte vy. Také v jejich případě však není riziko napadení systému nulové, a proto je na místě další ochrana – firewallem a antivirovým či antimalwarovým softwarem.
3. Identity management
Za ztrátou či zneužitím citlivých dat je často nezodpovědný přístup zaměstnance. Administrátor systému by měl zajistit, aby se uživatelé dostávali pouze k informacím, které skutečně potřebují. Bezkonkurenčním nástrojem je identity manager neboli IdM. Procesní nástroj identity managementu automatizuje rutinní úkony, na kterých je správa identit a přístupů postavena a významně posiluje celkovou úroveň zabezpečení dat.
4. Vždy aktualizovaný systém
Vývojáři jednotlivých softwarových řešení průběžně vydávají aktualizace, které mohou řešit také bezpečnostní chyby. Dbejte proto na průběžné aktualizace všech aplikací stejně pečlivě, jako dohlížíte na aktuálnost OS.