I nerezová ocel může zrezivět. Jaké typy koroze ji mohou postihnout?
S nerezovou ocelí přijdeme do kontaktu každý den. Není to jen hutní materiál, se kterým se pracuje v kovovýrobě, kde prochází různými pracovními procesy. Z nerezové oceli se vyrábí i dřezy do kuchyní nebo třeba příbory či hrnce. Při koupi nerezových produktů se často ptáme odborníků, jestli to jsou věci, které dlouho vydrží, které nemohou zrezivět. Mnozí odborníci zákazníka uchlácholí a řeknou mu, že v nerezové oceli se ukrývá chrom, který brání korozi. Je sice pravdou, že se v nerezové oceli ukrývá chrom, na druhou stranu chrom jen odolává korozi, neposkytuje nerezové oceli naprostou imunitu. Tudíž ano – i nerezová ocel může zrezivět.
Nabízí se tedy otázka, jaká konkrétní koroze může produkty z nerezové oceli napadnout. Dokázali byste nějakou korozi vyjmenovat už nyní?
Pozor na zrnitou korozi
Nerezovou ocel může napadnout například takzvaná zrnitá koroze, která vzniká hlavně při tepelném zpracování nerezové oceli. Pozor si tedy na ni musí dávat třeba ve společnosti Steeltec, kde se hutní materiály (tedy i nerezová ocel) zpracovávají a kde prochází mnoha výrobními procesy, jako je lisování, broušení nebo lakování.
Při tepelném zpracování se na hranicích zrn vyskytnou oblasti, kde jsou takzvané chromové karbidy. Ty ochuzují jeden z kovů nerezové oceli, čímž dochází k narušení pasivní vrstvy. Ocel tedy v drtivé většině případů změkne.
I bodová koroze může zaútočit
Vypíchnout je třeba také takzvanou bodovou korozi, která se velmi často vyskytuje hlavně na menších plochách nerezové oceli. Nejčastěji to bývá na místech, kde se třeba koncentruje sražená sůl. Bodovou ocel poznáme díky vzniknutým bodům či tečkám, které se ukazují po narušení pasivní vrstvy nerezové oceli.
Může vzniknout i štěrbinová koroze
Existuje ještě štěrbinová koroze, která napadá naopak velké oblasti nerezové oceli. Nejčastěji jsou napadeny kapiláry nebo spoje. Za vznik této koroze může hlavně nedostatek či malá dostupnost kyslíku.