Jak postupovat, když váš majetek poškodí vichřice?

Mohlo by se zdát, že v České republice živly působí jen minimální škody, ale nedávná vichřice Sabine dokázala opak. V celkovém součtu stála tuzemské pojišťovny přes půl miliardy korun a zařadila se na páté místo v žebříčku nejničivějších vichřic. Pokud se obětí jejího řádění stal také váš majetek, který jste si prozřetelně pojistili, mohlo by vás zajímat, jak postupovat, aby vám pojišťovna bez problémů vyplatila adekvátní pojistné plnění. Stačí dodržet následující kroky.

Na co máte nárok?

Kvalitní majetkové pojištění obvykle chrání také vedlejší stavby. Přesnou odpověď na otázku, na co se vztahuje vaše pojistka, najdete v pojistné smlouvě. Možná však netušíte, že kromě pojistného plnění vám musí pojišťovna uhradit také další náklady, které souvisí s minimalizací případného pojistného plnění (např. zachraňovací náklady dle § 32 zákona č. 37/2004 Sb., o pojistné smlouvě).

TIP: Pokud se vašemu majetku doposud živelné pohromy vyhýbaly, přestaňte se spoléhat na štěstí. Pojištění nemovitosti váš rozpočet jistě ustojí mnohem lépe než případné škody. Přesnou částku vám vypočítá tato kalkulačka pro pojištění majetku od ERGO pojišťovny.

Pořiďte si dokumentaci

Řešení pojistné události začíná pořízením dokumentace. Chopte se mobilního telefonu a nafoťte nebo natočte škody, které vichřice napíchala. Jistě nemusíme připomínat, abyste se při dokumentování chovali obezřetně. Opravdu nemusíte balancovat na krovu, z něhož vítr odnesl střešní krytinu.

S nahlášením pojistné události neotálejte

Že jste se na linku pojišťovny nedovolali, protože byla obsazená? Zkoušejte to dál. Pojistnou událost nahlaste co nejdříve – budete-li zbytečně meškat, pojišťovna by vám nemusela vyplatit plnění v plné výši.

Kdy se pustit do odstraňování škod a oprav?

Pokud vám vichřice strhla střechu nad hlavou a hrozí, že vám naprší do obýváku, samozřejmě na souhlas pojišťovny nečekejte. Platí to i pro případy, kdy je odstranění nebo oprava poškozeného majetku nezbytná kvůli bezpečnosti, ochrany zdraví nebo jiných opodstatněných důvodů. Jinak je naopak žádoucí vyčkat na pokyn pojišťovny, respektive na příchod likvidátora.