OSVČ se také podílí na stavu naší ekonomiky. Podnikání s sebou nese ale řadu nevýhod 

Stát se osobou samostatně výdělečně činnou je snem nejednoho člověka. Důvod je prostý – je zde možnost postavit se na vlastní nohy, mít vlastní časový harmonogram, zodpovídáte se jen sami sobě. I když se může jevit tento způsob práce jako velmi výhodný, pamatujte, že každá mince má dvě strany. Nejen, že vám nebude proplacená dovolená a že minimum práce bude znamenat i minimum peněz, jsou na stole další nevýhody. A tak se z OSVČ stává také věc, nad kterou je nutné popřemýšlet.  

Neplacení záloh je v dnešní době samozřejmost 

Domnívat se, že ihned po vystavení faktury vám bude platba proplacena, je mylné. Vaši odběratelé mají čtrnáct dní na to, aby vám částku stihli proplatit. A ani to není nijak závazné nebo fixní, pokud s nimi nemáte ujednanou nějakou konkrétní smlouvu.  

V tomto se podnikání na vlastní pěst liší od zaměstnání, kde vám výplata přijde v jeden konkrétní den každý měsíc.  

Příplatky za práci v noci nebo o víkendech nehrozí 

Sice je velmi atraktivní být sám sobě vlastním pánem, ale, jak už z textu částečně vychází, i to má svá rapidní úskalí. Sem spadá například i práce o víkendech nebo v noci. Zatímco v běžném zaměstnání dostanete za to řádně zaplaceno (a dostanete dokonce i příplatek), v případě práce na vlastní noze za práci v noci nebo o víkendech příplatky nehrozí. 

Stejně tak nemůžete na sebe samotného vyrukovat s tím, že máte tolik a tolik odpracovaných hodin. Zatímco u klasických zaměstnanců platí, že je maximální počet odpracovaných hodin limitován, u OSVČ to neplatí. 

Nízký důchod? S tím také počítejte 

Slýcháte doslova ze všech stran, že důchody jsou minimální a že s penězi od státu nemůžete prakticky na stará kolena počítat? Bohužel, jakožto osoby samostatně výdělečně činné musíte počítat ještě s menšími příspěvky od státu. Prakticky s nulovými, řekli by mnozí.  

Zaměstnanci mají citelně vyšší starobní důchod i ten invalidní v porovnání s osobami samostatně výdělečně činnými. A to i když si OSVČ řádně platí sociální a zdravotní pojištění.