Pojeďte nabrat zkušenosti do zahraničí 

Zahraniční zkušenosti se nic nevyrovná. Vyzkoušejte si práci nebo studium za hranicemi naší republiky. Objevíte nové obzory, poznáte různorodé přátele a třeba i zjistíte, že všude dobře, doma nejlépe.  

Studentem v zahraničí i se stipendiem 

Doporučujeme v cizí zemi strávit alespoň půl roku, nejlépe však rok či dva. Za tu dobu danou lokalitu poznáte opravdu dobře a stihnete si vybudovat pevné vztahy s novými přáteli. Pokud studujete, nemusíte mít tolik obavy z financí – jistě vaše univerzita spolupracuje s programem Erasmus, který nabízí vysokoškolským studentům stipendia na měsíční bázi, která většinou pokryjí ubytování a ještě vám něco málo zbyde.  

Získejte práci v zajímavé destinaci 

Ani když už nestudujete, nemusíte ztrácet naději. Jednou z možností je hledat novou práci na plný úvazek přímo v jiném státě. Sestavte si životopis a motivační dopis v angličtině nebo daném jazyce a zkuste vaši šanci. Často pomůže sepsat důvody, proč se o pozici ucházíte právě v daném městě a co z naší kultury může na pozici pomoci. 

Další cestou může být výměnný nebo zkušenostní program nabízený vaším zaměstnavatelem. Dnes již není výjimkou, že se můžete přihlásit do projektu, který organizuje pracovní stáže nebo praxe na zahraniční pobočce dané firmy. Můžete tak strávit rok i více s novými kolegy, velké korporáty vám dnes uhradí již i relokaci a vše s tím spojené.  

A pokud se vaší stávající práce v Čechách nechcete zcela vzdát, vyzkoušejte programy Work and Travel, kdy se na delší dobu můžete ubytovat třeba na lamí farmě a za stravu a bydlení budete majiteli pomáhat s obhospodařováním. Zbývající část dovolené pak využijte k poznání daného místa a cestování po okolí.