Přijde Česko o dotace?

Pokud se zajímáte o aktuální dění v naší republice, jistě vám neunikla informace, kterou v nedávné době vypustil Brusel ze svých úst. Před nedávnem se dostala na povrch informace, že Brusel chce sebrat peníze střední Evropě, tudíž i nám České republice. Podle všeho by peníze měly putovat do zemí, které trpí chudobou a kde peněz není dost. Otázkou je, jestli k tomuto závažnému kroku skutečně dojde.

Zpráva, která se v nedávné době dostala na povrch, znepokojila především země střední Evropy, které už nějaký ten pátek pobírají evropské dotace z fondů, které využívají pro zlepšení života v zemi. Znepokojeno je touto plánovanou reformou především Polsko a Maďarsko, ovlivnit by přijímané dotace mohly i Budapešť a Varšavu.

České ministerstvo financí se vyjádřilo jenom tak, že s danou reformou nesouhlasí.

Kdy by mělo dojít k reformě?

Podle informací chce Brusel sebrat dotace střední Evropě zhruba po roce 2020. Reforma by se měla konat sedm let, během kterých by se země trpící chudobou a finanční krizí mohly dostat ze začarovaného kruhu. Otázkou je, jestli se po odejmutí dotací opět nezadluží a Brusel tak nebude kroutit hlavou nad svou hloupostí.

Ať už peníze pomohou či nepomohou zemím trpící finanční tísní, řádně zkomplikují život zemím, které doposud dotace pobíraly.

Do jakých zemí peníze poputují?

Nyní je ještě otázka, jaké země v současné době trpí finanční tísní. V nedávné době se dostala na povrch statistika zaměřující se na zadluženost zemí Evropské unie. Nejvíce zadluženou zemí bylo nepřekvapivě Řecko, ale taky mezi nejvíce zadluženými zeměmi najdeme i Itálii. Právě do těchto zemí by měly peníze z evropského investičního fondu putovat. Kromě zmíněným zemím by se mělo pomoct taky Španělsku, které na tom taktéž není finančně dobře.