Rok 2022? Divočina pro ceny elektřiny

I když už jsme dávno v roce 2022, vyplatí se alespoň částečně zavítat ještě do toho loňského, a to zejména v případě, kdy si budeme dělat takové menší ohlédnutí za tím, co se stalo, co nám ten rok přinesl a co nám naopak vzal. Zejména ke konci roku se pořádně otřáslo naše prasátko, protože přišlo markantní zdražování elektřiny. A bohužel se očekává, že se v tomto směru bude postupovat i nadále. No, dokonce se nabere na obrátkách. Letošní rok má být po vzoru toho loňského po stránce cen za elektřinu hotovou divočinou. 

Bude dramatický růst cen pokračovat? 

I když mnozí zlí jazykové tvrdí, že se bude v dramatickém růstu cen i nadále pokračovat, analytici očekávají něco jiného. Aktuálně to bude ve znamení nedoplatků, kvůli čemuž se markantně prohne finanční rozpočet každé domácnosti, ovšem postupně by mělo dojít ke zpomalování, ne-li k postupnému snižování elektřiny. Svůj podíl na aktuální situaci bude mít samozřejmě i stav na Ukrajině a dovážky elektřiny odtamtud. 

I když by přece jenom došlo ke zlevnění elektřiny, musí se počítat s tím, že ceny jako dříve se už pravděpodobně nevrátí. Nemůžeme říct, že nikdy, ale minimálně v blízké době dřívější ceny očekávat nemůžeme. 

Vzrostly ceny elektřiny i plynu 

Za poslední týdny vzrostly nejen ceny elektřiny, ale také plynu. I když je pravdou, že plyn zejména před vánočními svátky značně polevoval, nakonec však zvyšování také podlehl. Lidé se nyní už nemohou dočkat, až skončí topná sezona a nebude se potřebovat ani tolik plynu, ale ani tolik elektřiny, jako za současné chladné zimy. 

Ceny rostou o desítky procent 

Z poslední měsíce ceny za elektřinu vzrostly o desítky procent. Samozřejmě v závislosti na tom, u jakého jste dodavatele elektřiny. Zatímco některý dodavatel zvedl své ceny o sedm, max deset procent, u jiných se musí počítat s daleko markantnějším zvednutím, a to až s třicetiprocentním zvednutím cen.