Stav pneumatik může napovědět o hrozícím nebezpečí

Pneumatiky vyměňujeme pravidelně dvakrát ročně. Ještě před tím, než se dáte na jejich výměnu za letní, byste ale měli věnovat chvíli tomu, v jakém stavu se současné pneumatiky nacházejí. Co vám mohou napovídat?  

Pozor na opotřebení 

Opotřebení pneumatik po zimní sezóně je většinou značné. Na vině jsou nejen výkyvy teplot, ale také výmoly na silnici a mnohdy neodpovídající kvalita vozovek na našich silnicích. S tím ale nemůžeme nic nadělat. Zpozornět bychom měli pokaždé, kdy se objeví nerovnoměrné opotřebení pneumatik našeho vozu.  

Právě kola vozidla totiž mohou napovědět o závadě, o které nemá mnoho motoristů ani tušení. Když zpozorujete nerovnoměrné opotřebení pneumatik, měli byste své auto včas objednat do servisu. Tlumiče se totiž opotřebovávají pomalu. Výsledek opotřebení ale dokáže významným způsobem ovlivnit kvalitu jízdy.  

Nebezpečné signály 

Tlumiče do auta jsou nezbytné pro bezpečnost posádky celého vozu. Když nefungují správně, přímo dokáží měnit trajektorii vozidla.  

Jako první se mohou objevovat lehké výkyvy v jízdní dráze našeho automobilu. To většinou zpozorníme, ale vinu hledáme v nerovnostech na vozovce, nebo tyto atributy přičítáme silnému větru.  

„Plavání“ auta na silnici je přitom jeden z prvních signálů o tom, že se něco děje právě s tlumiči vozidla. Potíže se postupně zhoršují, až dojde ke zcela nebezpečným situacím.  

Mnohdy se setkáme také s tím, že auto při výjezdu ze zatáčky dokonce vyjede z našeho jízdního pruhu. V tomto okamžiku je již jasné, že tlumiče je nutno ihned vyměnit.  

Servis odhalí i prvotní signály 

Jako motorista zřejmě někdy první signály nepozorujeme. Mezi ně se řadí i jemné vibrace v okolí volantu. Nebo také prodloužení brzdné dráhy našeho vozidla. Všechny tyto na první pohled těžko poznatelné úkazy ale odhalíte na servisní prohlídce. Zde bude jasně určeno, zda jsou tlumiče v pořádku, nebo bude potřeba přejít k jejich výměně.  

Opotřebení pneumatik může znamenat také nutnost výměny tlumičů.