Inflace neinflace, s investicemi zachovejte klid

S rostoucí inflací a ne zrovna příznivými stavy na burze má většina lidí tendenci pouštět své stávající investice. Důvod je prostý – obávají se toho, že o své peníze bohužel přijdou. Jenže není třeba se bát, svět se zase navrátí do pořádku. Neukvapujte se proto v případě vašich investic a pamatujte na jedno staré známé pravidlo, a sice že v mínusu se nikdy neprodává. 

Neprodávejte, ochráníte tím své úspory 

Jak už bylo zmíněno, lidé mají tendenci v době, kdy se na burze investicím zrovna nedaří, všechno zakoupené prodat. Domnívají se, že tím ochrání své úspory, ale jsou v tomto případě na omylu. Chránit své úspory znamená paradoxně nechat je (možná ještě více) spadnout, rozhodně to neznamená prodávat ve ztrátě. Ať už se situace na burze zdá být sebevíc bezvýchodná, prodej investic není to správné východisko. 

Inflace neustále roste 

Lidé mají nyní tendenci prodávat své investice z jednoho prostého důvodu, a sice proto, že se obávají dalšího růstu přicházející inflace. Aktuální růst je však stále podle očekávání, za stresem stojí především katastrofické titulky, které se k inflaci přilepují jako silný magnet. Proto nezačínejte panikařit a články si čtěte důkladně, nezůstávejte pouze u titulků, i když je logické, že oči sjíždí nejdříve k nim. 

Nenechte se zpracovat médii 

Aktuální paniku nejen v souvislosti s inflací povzbuzují jen a pouze média, která nás ze všech stran v podstatě masírují informacemi právě se zavádějícími titulky. Proto k článkům i ke všem dalším informacím přistupujte opravdu s rozvahou a pročtěte si je od začátku do konce. 

Inflace nerovná se budoucnost 

Je zapotřebí si uvědomit, že inflace je pouze aktuálním odrazem české ekonomiky a stavu ekonomiky obecně. Nejedná se o parametr, který by určoval budoucnost, proto uchylovat se k prodeji svých investic je lehkovážné a špatné. I když je inflace nyní na deseti procentech, za rok klidně může být na nule a koruna neztratí na své hodnotě nic.