Společnosti přechází do virtuálního prostředí. Bezpečnost dat ale pokulhává

S úderem koronavirové pandemie se musela celá spousta společností rozhodnout pro razantní krok, a sice jestli zůstane a bude působit ve stejných zajetých kolejích, nebo jestli svolí k digitalizaci a přesune svůj byznys do virtuálního prostředí. I když se našly společnosti, které si zarytě jely v zajetých kolejích, ty chytřejší svolily k digitalizaci, o níž ještě před pár týdny nechtěly ani slyšet. Ostatně koronavirus společnosti k digitalizaci doslova dotlačil, proto se nynějšímu kroku nelze divit.  

Ovšem i když se mnoho společností tohoto kroku obávala, pravdou je, že nakonec si na působení ve virtuálním prostředí zvykly. Přece jenom je práce efektivnější, pohodlnější, dokonce se uspoří i hromada času. Jeden zádrhel však aktuální situace má, a sice mnohé společnosti si nepohrály se zabezpečováním dat.  

Bezpečnost dat na prvním místě 

Zejména společnosti, které dříve nepůsobily vůbec na poli digitalizace si možná nejsou vědomé toho, že je bezpečnost dat na prvním místě. Domnívají se, že jejich aktuální zabezpečení je plně dostačující, ale není to tak. Zejména pokud zadávají svou práci přes internet či pokud svou práci zaměstnanci odevzdávají do konkrétních programů společnosti, je třeba předcházet tomu, aby byly programy napadeny.  

Pozor na úniky dat 

I když je home office čili práce z domova kvůli koronaviru tak oblíbená, je také obrovským rizikem. Právě při této formě práce může docházet k únikům dat, které by pak jiné strany mohly využít proti konkrétní společnosti. Ne každá společnost si uvědomuje, že kvůli práci formou home office jsou nadmíru ohrožována interní data.  

Pozor si dávají především ty společnosti, které již v minulosti zažily únik dat. Podle posledních statistik jenom u nás zažila únik dat každá desátá společnost. Problémem je právě využívání osobního počítače nebo mobilního telefonu přímo z domova.