TOP 5 technologických trendů pro rok 2022 

Pandemie přeci jen přinesla něco pozitivního, a to, že dramaticky zrychlila tempo vývoje a zavádění technologických vymožeností. V současné době se celosvětová digitální populace rozrostla na pět miliard, což je více než 60 % světové populace. Pojďme se podívat na trendy v této oblasti.  

Umělá inteligence (AI) a strojové učení (ML) 

S předpokládaným růstem CAGR ve výši 20,1 % v letech 2022 až 2029 se očekává, že velikost globálního trhu s umělou inteligencí bude během prognózovaného období zaznamenávat nebývalý růst. 

Například v zájmu boje s globální pandemií si poptávka po AI našla cestu do zdravotnictví, kde se objevují modely a nástroje schopné vylepšovat a podporovat tradiční analytické a rozhodovací rámce. 

Rozvoj dovedností v této oblasti se vám může v nadcházejících letech dobře vyplatit. Nová pracovní místa budou vznikat v oblasti vývoje, inženýrství, analýzy, technické podpory a údržby, protože potřeba AI a ML roste napříč odvětvími. 

Internet věcí (IoT) 

“Internet věcí” je základní technologií pro vytvoření sítě propojených zařízení, která mohou nepřetržitě sdílet data a informace s ostatními zařízeními v reálném čase. V roce 2021 měl celosvětový trh IoT hodnotu přes 260 miliard dolarů. 

V nadcházejících letech budeme svědky masivního nárůstu objemu dat týkajících se připojení k IoT, přičemž celkový objem dat dosáhne do roku 2025 více než 79 zettabytů. Rozsáhlé zavádění této technologie představuje spoustu kariérních příležitostí v různých oblastech, včetně automobilového sektoru, odvětví chytrých domácích zařízení, telekomunikací, nositelných fitness zařízení atd. 

Kybernetická bezpečnost 

Kybernetická bezpečnost již vytvořila ve světě technologií pevnou základnu. Mezi nejtypičtější kybernetické útoky, kterým podniky čelí, patří phishing s využitím umělé inteligence a průnik do sítě, což může vést k závažným důsledkům, jako je ztráta dat nebo příjmů. Kariéra v oblasti kybernetické bezpečnosti je tedy lukrativní, ale vyžaduje, abyste si neustále zvyšovali kvalifikaci a drželi krok s vývojem v této oblasti.  

Virtuální realita (VR) a rozšířená realita (AR) 

AR a VR jsou známé tím, že poskytují vylepšený zážitek, který kombinuje virtuální a reálný svět s vylepšeným trojrozměrným obrazem.  

Z AR a VR budou v budoucnu těžit hry, e-commerce, marketing, vzdělávání a řada dalších odvětví. Odhaduje se, že jen celosvětové tržby herního odvětví VR dosáhnou do roku 2024 výše 2,4 miliardy dolarů. 

5G 

Této technologii se již dostalo dostatečné publicity. Bezdrátové připojení páté generace je v současnosti nejpokročilejší technologií pro mobilní širokopásmové připojení a jsou do ní zapojeni technologičtí giganti, jako jsou Samsung, Apple, QualComm a Huawei. Do roku 2025 můžeme očekávat přibližně 3 miliardy předplatných 5G v rámci odvětví, které má aktivní spotřebitelskou základnu více než 6,5 miliardy předplatných.  

5G vykazuje bohatý potenciál, a to nejen z hlediska kariéry, ale i z pohledu běžného spotřebitele. Spotřebitelé od 5G očekávají mimo jiné vyšší rychlost mobilních dat a lepší pokrytí.