Elektronická dálniční známka je mezi námi už pár měsíců

Žádnému řidiči pravděpodobně neuniklo to, že začátkem letošního roku začala platit takzvaná elektronická dálniční známka. Nová viněta umožňující vozidlu prohánět se po dálnicích v České republice se už nemusí nutně lepit na čelní sklo automobilu, ale stačí ji mít v mobilním telefonu nebo jen potvrzení o jejím zakoupení v e-mailu.  

Tato novinka, která je k zakoupení na webu www.edalnice.cz, byla přivítána s úsměvem na rtech. Jedná se o jistý posun kupředu, který jsme se zdráhali vykonat. Po vzoru sousedních států jsme k tomu však přitakali a výrazně to zjednodušilo cestování autem.  

K dispozici jsou tři verze  

Aktuálně jsou k dispozici tři verze dálniční známky, a tou je jednodenní dálniční známka, měsíční dálniční známka a samozřejmě roční. Nabízí se otázka, jestli došlo ke změně cen, čehož se řada řidičů obávala. Obavy však nebyly v tomto případě na místě, i nadále platí, že roční vyjde na patnáct stovek, měsíční poté na 440 korun a desetidenní 310 korun.  

Od klasických papírových vinět se však liší jedním, a to délkou platnosti. Zatímco klasické papírové dálniční známky platily od prvního lednového dne v daném roce po poslední prosincový den, v případě elektronické alternativy není striktně stanoven čas zahájení platnosti a čas ukončení platnosti. Platnost se počítá ode dne, kdy známku zakoupíte.  

Nemusíte si ji kupovat pouze online 

Už samotný pojem “elektronická dálniční známka” v nás zanechává otázku, jestli se musí kupovat opravdu jenom online, jestli to nelze vyřešit jinak. Pravdou je, že si ji můžete koupit i na některých benzinových stanicích nebo na pobočkách České pošty (mimochodem, věděli jste, že takových poboček je rovných 2500?). 

Také jsou na hranicích státu rozmístěny kiosky, v nichž si lze také elektronickou vinětu zakoupit. Zde má sice sloužit hlavně zahraničním cestovatelům, kteří zrovna přejíždí hranice, ale i Češi mohou možnosti využít.