Jaká máte práva jakožto pasažér taxíku?

V nedávné době internet oběhlo jedno video, a sice jak řidič Boltu vyhodil nevidomou ženu z auta, jelikož nechtěla odjet bez svého slepeckého psa, kterého nechtěl řidič zmiňované služby do automobilu vzít. Žena byla vyhozena z automobilu, což vedlo k ohromné vlně sdílení a kritiky dané služby, která se rozhodla udělit ženě pár jízd zdarma. I když nebylo video zrovna nejhezčí, rozpoutalo to vlnu diskuzí. Zatímco někdo řešil to, druhý zase řešil ono. A někdo se ptal na to, jaká tedy má člověk práva, pokud se stane pasažérem taxi služby. A tímto se pojďme zabývat.  

Pokud jste taxi v minulosti nikdy nevyužili, pak se možná ani netrápíte tím, jaká jsou vaše práva, jestliže byste do taxíku nasedli. Jiní lidé, kteří využívají taxi služby nebo podobné služby denně, se však najednou ptají, jak to tedy vlastně funguje, co si k nim mohou řidiči dovolit nebo co naopak ne. Do nynějška jen nasedli do prvního taxíku, který kolem nich projel, ale nikdy se nezabývali tím, co je jejich právem nebo co mohou a nemohou dělat v konkrétních situacích.  

Účtenka musí být předložená 

Řada taxikářů nedává svým pasažérům doklad nebo účtenku z dané jízdy. Jenže jakožto pasažéři si můžete požádat o předložení účtenky. Ta musí být čitelná a musí obsahovat požadované informace. Pokud vám jízdné přijde podezřele vysoké, je řidič povinen vám vysvětlit, z čeho se skládá cena jízdného, jak k dané ceně jízdného vlastně přišel.  

Kolik budu platit? 

Žádný taxikář vám nesmí odmítnout říct, kolik bude jízda zhruba stát. Musí vám říct, kolik budete zhruba platit, přes to nejede vlak. Při jízdě si proto kontrolujte cenu na taxametru. Cena se samozřejmě může lišit od odhadnuté ceny, na druhou stranu se nesmí lišit až příliš.  

Jak je to s asistenčními psy? 

Pokud máte s sebou asistenčního psa, bohužel řidič taxi služby není povinen vám psa vzít. Většinou však vyhoví a pošle pro psa automobil, který ho převeze. Je však dobré o tom říct řidiči předem, abyste nebyli nemile překvapení, když vám taxikář psa odmítne vzít.