Blíží se STK? Co předtím zkontrolovat?

Pokud jste majitelem automobilu, pak jistě víte, že automobil musí procházet pravidelnou kontrolou. Řidiči musí mít na mysli, že vozidlo musí procházet kontrolou každé dva roky. Musí procházet takzvanou technickou kontrolou, které se také jinak zkráceně říká STK. Bohužel technickou kontrolou mnoho automobilů neprojde. Tomuto problému se však řidiči vyhnuli, pokud by automobil dali do servisu těsně před tím, než k technické kontrole dojde. Pokud však nechcete utrácet za servis, prohlédněte si vozidlo okem experta.  

Než se vydáte na technickou kontrolu, je potřeba odstranit problémy, které na vozidle jsou, aby automobil STK prošel. Podívejme se proto na několik věcí, se kterými řidiči nejvíce a nejčastěji chybují.  

Pneumatiky 

To první, co byste měli zkontrolovat dříve, než pošlete automobil na technickou kontrolu, jsou pneumatiky. Je třeba dávat si pozor především na to, jestli mají pneumatiky správnou velikost a také jestli mají dostatečnou hloubku dezénu. U zimních pneumatik má být hloubka dezénu zhruba čtyři milimetry, pokud je to u vozidel do tří a půl tuny. Co se týče letních pneumatik, u nich je to pak 1,6 milimetru u vozidel do tří a půl tuny.  

Světla 

Za zkontrolování stojí také světla. Toto vám nezabere víc než pár minut, proto na ně nezapomínejte. Stačí jenom zkontrolovat, jestli všechna světla svítí tak, jak mají. Pokud máte některé světlo prasklé, vyměňte ho. Zkontrolujte mimo jiné také mlhovky, jestli fungují blinkry či přední světlomety a brzdová světla. To vše projde kontrolou.  

Tmavá skla 

Věděli jste, že i tmavá skla mohou být problémem? Dnes jsou tmavá skla velice moderní, ale mohou být důvodem, proč vaše auto neprojde technickou kontrolou. Pokud chcete mít na vozidle tmavá skla, musí to být schváleno a také homologováno. Pokud ke schválení a k homologování nedojde, nemáte šanci projít technickou kontrolou.