Investice do kovů. Vyplatí se zlato nebo stříbro?

Do investování se dnes pouští každý druhý člověk. Nemůžeme se tomu divit, vždyť aktuální situace na trhu tomu naprosto nahrává. Akcie společností padají dolů, jenom kovy sílí a rostou na hodnotě. Ovšem s tím se dalo počítat. Kupříkladu zlato roste na hodnotě vždycky, když udeří krize a když všechno ostatní začne padat. A možná díky své rostoucí hodnotě chtějí lidé do zlata investovat. Když se však vidí ta stoupající hodnota za jednu cihličku, mnozí lidé uvažují i o jiném kovu, a to konkrétně o stříbře. Otázkou tedy zůstává, co je lepší investice? Který kov upřednostnit? 

Vlivem koronavirové pandemie a aktuální ekonomické krize, která se prohání celým světem jako jedno velké tornádo je třeba říct, že zlato roste na své hodnotě. Dosahuje dokonce rekordních výšin – už během letních prázdnin zaregistrovalo rekord a stále na své hodnotě nabírá.  

Co se týče stříbra, to za svým zlatým konkurentem příliš neztrácí. Také i tento kov dosáhl před několika dny svého maxima. Zde se však cena pohybuje naprosto v jiných číslech než v případě zlata.  

Kovy jako zajištění proti inflaci 

Drahé kovy, ať už budete preferovat stříbro nebo zlato, jsou efektivním a účinným zajištěním proti inflaci. Jestliže jste pevně rozhodnutí investovat a tímto stylem bojovat nejen proti zmiňované inflaci, ale také proti ekonomické krizi, která na nás bije ze všech stran, pojďme si říct hlavní rozdíly mezi zlatem a stříbrem, ať víme, který kov je pro nás vhodnějším.  

Rozdíly mezi zlatem a stříbrem 

Pakliže uvažujete nad investicí do drahých kovů, je třeba znát hlavní rozdíly mezi dvěma věčnými konkurenty, a to mezi zlatem a stříbrem. Hlavní rozdíly spočívají ve skladovacích nákladech a také v daních. Na stříbro je totiž u nás uvaleno DHP, ale na zlato nikoli.  

Kolísavost ceny jako další rozdíl mezi zmiňovanými drahými kovy. Stříbrný trh je volatilnější než ten zlatý. Také stojí za zmínku to, že se rozdíl ukrývá i v likviditě a také v diverzifikaci portfolia. Stříbro je v porovnání se zlatem méně likvidní, z pohledu diverzifikace má zlato trochu větší výhodu před stříbrem.