Jak je to s parkováním u přechodu?

Mnohým řidičům dělá problém parkování, a to i po dlouhých letech, co se na silničních komunikacích prohání jako draci. Zatímco někteří parkují jenom v obchodních centrech nebo na svých vlastních parkovištích před domem, jiní vědí, že mohou parkovat i jinde. Největší problém však nastává ve chvílích, kdy má řidič zaparkovat v blízkosti přechodu. Právě za špatné parkování u přechodu bývá udělováno nejvíce pokut. Lidé zkrátka zapomínají na jedno pravidlo, a sice na pravidlo pěti metrů.  

Pokud jste řidičem, pravděpodobně jste už o pravidlu pěti metrů slyšeli. Jedná se o pravidlo, které říká, že nesmíte parkovat v kratší vzdálenosti než ve vzdálenosti pěti metrů před či za přechodem, případně před či za křižovatkou a na podobných, často nepřehledných místech.  

Proč se nesmí parkovat v těsné blízkosti přechodů? 

Řada řidičů by však velice ráda parkovala v těsné vzdálenosti přechodů, o tom není pochyb ani sporu. Jenže zákon mluví zkrátka jasně. Důvodem, proč se nesmí parkovat v těsné blízkosti přechodů, je především bezpečnost samotných chodců. Ti se z důvodu blízko parkujícího auta nemohou pořádně rozhlédnout, stejně tak si chodců za stojícími, zaparkovanými auty nevšimnou ani řidiči, kteří zrovna projíždí kolem. Pokud se však bude dodržovat pětimetrové pravidlo, nebude docházet ke zbytečným nehodám, v nichž by figuroval chodec jako takový a projíždějící auto.  

Nezastavujte přímo na přechodu, to je zakázané také 

Samozřejmě je třeba konstatovat, že se nesmí zaparkovat ani zastavit na samotném přechodu, a to ani za fungujícího provozu. Jediná situace, kdy je možné tolerovat zastavení nebo stání přímo na přechodu, je vliv dopravy. Denně se stávají situace, kdy řidič musí rychle zareagovat, a to tak, že dupne na brzdu a zastaví se rázem na přechodu pro chodce.  

Parkování v okolí přechodu bude pravděpodobně pro řadu řidičů stále procházka španělskou vesnicí, na druhou stranu při dodržování pětimetrového pravidla jim žádné pokuty nehrozí.