Umělá inteligence v boji proti koronaviru

Není to tak dávno, co i do naší republiky zavítal obávaný koronavirus, který celou republiku obrátil vzhůru nohama. Lidem byla nakázána karanténa, nastolil se nouzový stav, díky kterému řada lidí přišla o práci. Zatímco někteří se snaží úspěšně bojovat s touto nemocí, která burcuje celé Česko, jiní jí bohužel podléhají. Do boje proti obávané nemoci se však přidala také umělá inteligence, s pomocí které se začínají monitorovat nakažení.  

I když na technologie možná nadáváme, stejně se v mnoha situacích hodí. Například v aktuální době koronavirové je to něco nepostradatelného. Neustále pracují vývojáři na aplikacích nebo vymoženostech, které mohou usnadnit monitoring nakažených lidí a jejich tras, aby se zjistilo, kdo s nimi přišel do styku, kdo patří do karantény nebo kdo může být potencionálně nemocný.  

Spojili se operátoři, umělá inteligence i sociální sítě a aplikace 

Všichni si moc dobře uvědomujeme, že nám jde o život, proto bychom neměli ke koronaviru přistupovat lehkovážně. Je velice důležité si uvědomit, že nyní se nemůžeme zlobit na operátory nebo mobilní aplikace, které si berou naše data k trasování a mapování nás samotných. Zjišťuje se tak pohyb nakažených, také to, s kým přišli do styku nebo jestli zavítali do té či oné lékárny nebo obchodu. Aktuální spojení operátorů, umělé inteligence a také sociálních sítí či aplikací je jen ku prospěchu.  

Možná si pokládáte otázku, jestli mají operátoři na toto právo. Samotné operátory však o to požádalo ministerstvo zdravotnictví, kterému se tak značně usnadní práce při hledání možných nemocných jedinců. 

Mobilním aplikacím dáváme sami povolení 

Operátory tedy máme omluvené, ale jak k našim datům přišly mobilní aplikace? V takovém případě jsme sami viníkem, jelikož mnohým aplikacím dáváme automaticky povolení k získávání, respektive zjišťování naší polohy.