Jak vybrat ojeté auto a s čím při výběru ojetiny počítat
Uvažujete nad tím, že zainvestujete do nového vozidla? Automobil nemusí být nový v pravém slova smyslu, může se jednat také o zdatnou ojetinu, která to s vámi ještě pár let bude hrdě táhnout. V případě, že si nejste jistí, jak při výběru ojetého auta pokračovat, respektive od čeho se odpíchnout, držte se několika zásad, respektive pravidel.
Mějte peníze vždycky ještě v zásobě
Pro začátek je naprosto zásadní si ujasnit, jestli máte dostatek financí na koupi nového, byť ojetého vozu. A tím se myslí nejen peníze, které pokryjí pořizovací cenu automobilu, ale také něco navíc, co je dobré mít v zásobě. Ojetina totiž není vozidlo, které by zrovna vyjelo z výrobny. A i když se prodává většinou ve fantastickém stavu, může se stát, že do ní zanedlouho zainvestujete.
Na účtu by vám tedy měla určitě zůstat určitá částka, a to na případné opravy po koupi.
Když máte na opičku, musíte mít i na banány
Ať už kupujete ojetinu nebo nový vůz, vždycky je nutné zohlednit spotřebu paliva. To je ostatně bod, který vás při koupi vozu bude zajímat především. Ceny pohonných hmot rostou do nebes, což se výrazně podepíše na rodinném rozpočtu. Jinými slovy platí, že pokud chcete mít na opičku, musíte mít také na banány.
Domněnky v tomto případě nejsou v žádném případě vítané. Nevycházejte z nějakého původního odhadu spotřeby paliva, ale vždy berte v potaz skutečný stav vozidla.
Technický stav rozhoduje
Zejména mladá generace má tendenci se i při výběru vozidla dívat na ročník daného modelu, nikoliv na skutečný stav auta. To však vede k jednomu kroku – koupí se vozidlo sice poměrně „mladé”, ale často v horším stavu než o dva roky starší model.
Nejnovější auto je sice prioritou drtivé většiny zákazníků, ale nikde není psáno, že se jedná také o auto lepší po technické stránce. Po tomto směru mohou být lidé velmi nemile překvapení.