Knihy o investování, které vás motivují k úspěchu

Investování je dnes hlavní téma číslo jedna. Do investování se pouští každý druhý člověk, což je ostatně dobře. Proč mít peníze na spořícím účtu, kde je jenom “sežere” inflace? Daleko lepší je peníze investovat a nechat je vydělávat pro vás. Abyste se však mohli stát úspěšným investorem, je důležité investovat nejdříve do vzdělávání. Pouze vzdělávání dovede člověka k úspěchu. To tvrdí i Warren Buffett, který je označován za nejúspěšnějšího investora aktuálního století. I on se ve svých (už požehnaných) letech neustále učí. Tvrdí, že stále je, co se učit.  

Abyste se stali úspěšnými ve světě investování, měli byste vynaložit své veškeré úsilí k tomu, abyste si pročetli několik knih, jež jsou klíčem. Vůbec první z nich je kniha Inteligentní investor, která je podle Warrena Buffeta biblí pro každého investora. Ani on sám by bez té knihy nebyl tam, kde nyní je.  

Inteligentní investor jako bible každého investora 

Za vynikajícím výtiskem stojí Benjamin Graham, autor knihy, který se čtenáři zkouší přiblížit svět investování. Trh znázorňuje pomocí imaginární osoby, kterou v knize připodobňuje vašemu partnerovi. Kniha je sice poměrně obsáhlá, ale je to takový základ, který k investování potřebujete.  

Kniha vás naučí nejen tomu, jak trh funguje, ale také vám prozradí, jaká kritéria sledovat při hledání vhodné akcie nebo jestli cena skutečně odpovídá hodnotě společnosti.  

Myšlení, rychlé a pomalé  

Další knihou, kterou by rozhodně neměl postrádat žádný investor, je kniha Myšlení, rychlé a pomalé. Stojí za ní Daniel Kahneman, který nejen, že disponuje znalostmi z psychologie, ale také se zaměřuje na ekonomii. A když se tyto dvě vlastnosti spojí, rázem zde máme zkušeného investora, který přesně ví, jak k trhu přistupovat.  

Možná si říkáte, že akciový trh je jenom o číslech, ekonomice a sledování aktuálního dění. Ale je to z osmdesáti procent jenom o psychice. Musíte potlačit svou chamtivost a přistupovat k akciím jako k věcem, které nejsou úplně důležité. Pokud jim budete přikládat velký význam, jejich propad ceny vás může naprosto odrovnat.