Průměrná cena ojetin stoupla – co se prodává nejvíc?

Každý člověk by si měl pořídit své vlastní auto. Přece jenom žijeme v rychlé době. Pokud pracujete například dvacet kilometrů od domova, auto je v domácnosti nutností. Spoje hromadné dopravy se zpožďují dnes a denně a mnohdy celá cesta trvá mnohem déle, než když jedeme autem. Lidé si však nechtějí brát půjčky na auto, ale raději volí koupi ojetin, které většinou stojí tolik, kolik si dokážeme naspořit – tedy stály taky.

Ceny v České republice jdou neustále nahoru. Jistě jste v poslední době zaznamenali kauzu s máslem, které dneska stojí třeba i sedmdesát korun. Jediné, co ještě donedávna nezdražovalo, byly pohonné hmoty, ale ty už taky nabraly rychlost spojitou se zdražováním.

Nyní se k tomu přidala i ojetá auta, jejichž průměrná cena vyšplhala až ke 205 tisícům korun. To už si zrovna můžeme koupit auto nové, nemyslíte?

O jak velké zvýšení se jedná?

Průměrná cena ojetin vzrostla meziročně o neuvěřitelných 15 tisíc korun, a to konkrétně na 205 tisíc korun. Nejvíce se v České republice prodávají diesely, které z celkového sta procent činí zhruba 61 procent. Taky se z aktuálních průzkumů prokázalo, že se nejvíce dováží ojetiny ze zahraničí, což poměrně zvyšuje jejich kupní cenu. Co se týče ujetých kilometrů na ojetinách, i tento součet vzrostl, a to konkrétně na skoro 180 tisíc kilometrů.

Proč se dováží ojetiny ze zahraničí?

Ojetiny by se ani nedovážely ze zahraničí, pokud by na to neapelovali samotní řidiči aut, tedy potencionální kupci. Ti totiž tvrdí, že dovážená auta jsou v mnohem kvalitnějším stavu, jsou zachovalejší a jsou taky lépe servisované a nestočené. Nejoblíbenější jsou ojetiny z Německa, o kterých toto prý platí dvojnásob. Ovšem toto jsou jenom domněnky samotných řidičů, tedy motoristů – jedná se o nepodložená fakta.

Jaké značky automobilů jsou nejvíce prodávány?

Mezi nejprodávanější ojetiny se řadí automobilky Škoda Octavia, Škoda Fabia a taky Volkswagen Passat.