Akcie padají společně s korunou. Je tu finanční krize?

Letošní rok se neměl nést v dobrém duchu. Podle mnoha analytiků měla dojít finanční krize, tudíž investice do čehokoliv neměly být dobrým nápadem. Mnozí investoři nad tím však mávli rukou, přece jenom se jedná o něco, co bylo vyhlašováno v minulosti několikrát. I když to zatím na ekonomickou krizi nevypadá, mnozí odborníci se domnívali, že přichází finanční krize. Akcie totiž v nedávné době začaly strmě padat dolů stejně jako koruna. Může to být však jen klasická situace na investičním trhu, kde neustále dochází k pohybu hodnot všech akcií.  

Důvodem je koronavirus 

Důvodem aktuálního propadu akcií a různých světových měn však není finanční krize nebo ekonomická krize, stojí za tím koronavirus, který se stává strašákem nejednoho z nás a který v nedávné době rozpoutal vlnu paniky po celé České republice. Koronavirus opravdu není důvodem jenom rostoucí paniky, která samozřejmě neroste jen u nás, ale roste celosvětově, zejména v zemích, kde koronavirus přechází z člověka na člověka a nejednoho zabíjí. Ovlivnil opravdu i investiční trh, i když si je toho vědom jenom málokdo.  

Podívejme se na propady blíže 

Podle dostupných informací nejhlubší propad zaznamenaly evropské akcie STOXX 600 nebo také akcie indexu MSCI All Country. Jedná se o největší propady od roku 2008. Největší krizi od roku 2017 zaznamenává také Pražská burza, kde se akcie propadly rovnou o desetinu.  

Špatně je na tom i koruna, o níž jsme ještě nedávno věděli, že se řadí k velice silným měnám. Díky koronaviru však došlo k oslabení a opět se vyhoupla nad pětadvacet korun za euro. Během února se však zdárně pohybovala pod hranicí pětadvaceti korun za euro.  

Vlivem krize způsobené koronavirem však klesla také cena ropy. Došlo k jistému zpomalení ekonomiky, což vedlo k nižší poptávce.