David Rusňák z DRFG radí, jak investovat v podílových fondech

Současná ekonomická situace i nálada na finančních trzích investování velmi přeje. Nechávat své volné peníze ležet na bankovních účtech nám přinese jen velmi slabé zhodnocení, lepší cestou je investování ve fondech. Stačí přitom klidně jen pár stovek měsíčně.

David Rusňák – majoritní akcionář a předseda představenstva DRFG – ukazuje, že investování v podílových fondech může být dobrou cestou pro každého.

„Běžně u nás investují fyzické osoby, a to klidně jen pár stokorun měsíčně. Nízké vklady ani konzervativní povaha nejsou v investování vůbec na překážku. V DRFG například na opatrnější klientelu některými svými produkty přímo cílíme,“ dodává David Rusňák.

Jaký fond vybrat?

Investiční fondy jsou velmi rozmanité. Je možné investovat do fondů peněžního typu (depozita, směnky), do dluhopisových fondů (s dluhopisy firemními, státními či vyloženě rizikovými), do fondů akciových, nemovitostních nebo komoditních. Některé fondy investují například do zlata či umění.

Jaký typ fondu je nejlepší se nedá objektivně říct. „Ideální fond pro konkrétního investora je takový, který odpovídá jeho představě o výnosech, jeho zvolenému investičnímu horizontu a také míře rizika, kterou je investor ochoten podstoupit,“ vysvětluje David Rusňák.

Studování dostupných recenzí fondů a rozhovor s oborníkem, který vám pomůže sestavit vás osobní profil investora, je určitě dobrý začátek ještě před samotným výběrem fondu.

Kolektivní investování snižuje riziko

Je pochopitelné, že investoři si přejí o svých prostředcích rozhodovat nejlépe sami a individuálně. Při individuálním investování ale nejenže roste riziko naletění podvodu či letadlu, ale hrozí zde také riziko plynoucí z nedostatečné diverzifikace.

„Oblast kolektivního investování je v celé EU na špičkové úrovni a především na rozdíl od investování individuálního podléhá přísné regulaci,“ přibližuje David Rusňák. Investiční společnosti navíc disponují širokými možnostmi diverzifikace. To znamená, že i při nízkých vkladech jednotlivých investorů mohou celkový objem investic lépe rozložit a snížit tím investiční riziko.