Investice jinak aneb půda jako jistota  

Čím více se rozšiřuje trh a množí se způsoby, jak svoje peníze zhodnotit, tím více lidí hledá možnosti, aby našli rovnováhu mezi částkou a výnosem. Nemovitosti jsou příliš drahé a zlato stoupá pomalu. Existuje nějaký střed? Ano.  

Cesta oklikou  

Půda je dlouhodobě podceňovaná a jen málokdo k ní jakožto k investici upíná svou pozornost. Zapomeňte na klasické stavební pozemky, které se v průměru pohybují kolem dvou tisíc za metr čtvereční. Záleží sice na lokalitě, ale pořizovací cena je čím dál vyšší a náklady na něj se rovnají stavbě menší domku. Prim hrají obyčejná pole. Zemědělská půda. Větší plochu koupíte už za sto padesát tisíc korun a výnosnost je jedna z nejvyšších vůbec. Za minulých rok dosáhla neuvěřitelných 16,1 %. A podobný se trend se bude ještě pár let zřejmě opakovat, ne-li ještě o pár desetin stoupat. S takovou předpovědí se pole dostává mezi nejlepší možnosti, kam úspory investovat, abyste je nenechali strádat na běžném účtu.  

Peníze do pole  

Mohlo by se zdát, že je to jen výstřelek dnešní doby, ale opak je pravdou. Investice do zemědělské půdy byly na trhu k mání vždy, lidé je ale obloukem obcházeli, protože měli za to, že jde o poslední možnou variantu z nouze. Dnes je ale situace jiná. A ke všemu můžete vydělávat dvakrát.  

Tři plus  

Není investice jako investice. Peníze vložené do zemědělské půdy ale představují o něco chytřejší a prozíravější krok, než koupě nemovitosti nebo jiných osvědčených komodit.  

Výběr  

K mání je poměrně velké množství pozemků a zároveň minimální konkurence. Investovat tedy můžete bez zbytečného tlaku dalších zájemců.  

Bez údržby  

Zemědělská půda nepotřebuje žádnou extra péči. Jen čerpáte výnosy a zběžně kontrolujete stav země, jestli nedochází k sesuvům, puklinám nebo podmáčení.  

Dvojí výdělek  

Nemusíte jen čekat na pravidelný výnos, zkuste půdu pronajmout zemědělcům a nechtě ji obdělávat. Každý měsíce (nebo kvartál) získáte peníze navíc za poskytnutí země k pěstování.